English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجویان
رويدادها

عنوان : نقد و پخش فیلم «آینه های روبرو» در دانشگاه مفید
کد خبر : ۶۸۴
تاريخ :
 ۱۳۹۱/۰۹/۲۵ 
ساعت : ۸:۲۰:۹
به گزارش روابط عمومی دانشگاه مفید،‌ فیلم «آینه های روبرو» روز سه شنبه ۱۴ آذرماه در تالار آمفی تاتر دانشگاه مفید به نمایش درآمد. 
پس از پخش فیلم تعدادی از عوامل ساخت این فیلم (خانم فرشته طائرپور تهیه کننده فیلم، خانم شایسته ایرانی با حضور در دانشگاه مفید به سوالات منتقد و دانشجویان پاسخ دادند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر کریمی‌نیا معاون پژوهشی مرکز تخصصی قضا و از اساتید حوزه و دانشگاه باید از سازندگان «آیینه‌های روبرو» به دلیل ساخت این فیلم زیبا که حقیقتی مغفول را برای بیننده ارائه می‌دهد و سعی در حل مشکل این قشر، آن هم به درستی می‌کند، تشکر کرده و بیان داشتند توجه فقه شیعی و قانون ایران به تغییر جنسیت بسیار مترقی است و ما هیچ گونه کمبودی به لحاظ فقه و حقوق در زمینه تغییر جنسیت در ایران نداریم. درست است که در«آیینه‌های روبرو» می‌بینیم که شخصیت ترنس فیلم تلاش می‌کند از کشور خارج شود تا شاید راحت‌تر باشد اما باید دقت داشت که این سعی در خروج از ایران به دلیل مشکلی است که خانواده او برایش ایجاد می‌کنند. چون این آزادی که از نظر فقهی و حقوقی برای ترنس‌ها در ایران است، شاید در کمتر کشوری وجود داشته باشد. حتی خانمی از انگلیس به من ایمیل زده بود و گفته بود در آنجا هم مشکلات عدیده قانونی پس از تغییر جنسیت وجود دارد. 


در ادامه خانم فرشته طائرپور تهیه کننده فیلم افزود: «آیینه‌های روبرو» تاکنون در ۶۳ جشنواره نمایش داشته است. جدای از جوایزی که به این فیلم تعلق گرفته یک نکته مهم وجود دارد و آن تعجب بیننده خارجی از قانون آزاد ایران برای تغییر جنسیت است که با آن تصاویری که از ایران در ذهن دارند، همخوانی ندارد. حتی یکی از سوالات جدی آن‌ها نگاه قانون و... در ایران به این مقوله است. 

سپس خانم شایسته ایرانی بازیگر نقش «آدینه»  ضمن ابراز رضایت از بازی در این فیلم گفت: نقش «آدینه» برای من خیلی نقش جذابی بود چون با ظرافت و هوشمندی خاصی طراحی شده بود. من هیچ وقت با این آدم‌ها از نزدیک روبرو نشده بودم و احتیاج به مشاوره و آشنایی داشتم. همچنین لازم بود خاطره‌های آن‌ها را بشنوم تا به آن فضا نزدیک شوم. 
خانم غزل شاکری دیگر بازیگر حاضرگفت: در این فیلم طراح صحنه و لباس بودم و اصلا قرار نبود بازی کنم. روزی باید برای بازدید لوکیشن زندان، چادر سر می‌کردم و همین باعث شد که آذربایجانی من را برای بازی در نقش رعنا متقاعد کند و الان خیلی خوشحالم که رعنای «آیینه‌های روبرو» هستم. 

خانم نگار آذربایجانی  کارگردان این فیلم گفت: بازی در نقش‌های بسیار کوتاه، خیلی وقت‌ها بسیار سخت‌تر از بازی در یک نقش بلند است چون بازیگر باید در یک سکانس کوتاه و زمان اندک توانایی‌اش را نشان بدهد. شما درتغییرحالت چهره خانم قاضیانی در یک پلان ثابت در"آینه‌های روبرو" حس فرو ریختن، حس از دست دادن امید، شکست و روبرو شدن با حقیقتی تلخ را در یک اجرای چند ثانیه‌ای بوضوح می‌بینید، بدون اینکه غلو یا اغراقی در نشان دادن این حس‌ها وجود داشته باشد. هرکسی از عهده چنین بازی بر نمی‌آید و این نوع موقعیت ، بازیگری حرفه‌ای و توانمند را می‌طلبد. همین نکته در مورد نقش آقای ابرهم وجود دارد. صادق " آینه‌های روبرو" با وجود اینکه فقط در سکانس دوم فیلم دیده می‌شود، اما تا انتها بسیار پررنگ در ذهن بیننده می‌ماند. سوای بحث داستان و اهمیت نقش صادق و ... بخش قابل توجهی از حجم تاثیرگذاری این شخصیت، برمی‌گردد به بازی به یاد ماندنی و تاثیرگذار صابر ابر در نقش صادق و کمتر بازیگری را سراغ دارم که بتواند در زمانی اینقدر کوتاه، این اندازه پررنگ دیده شود.
این برنامه به همت دانشجویان کانون فیلم دایره دانشگاه مفید اجرا شد. 

بازگشت           چاپ چاپ