English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دپارتمان ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجويي و فرهنگي
رويدادها

عنوان : نشست علمی تحولات یمن و تاثیر آن بر مناسبات منطقه ای در دانشگاه مفید برگزار شد.
کد خبر : ۱۸۷۱
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ 
ساعت : ۱۱:۴۰:۱۴

نشست علمي «تحولات يمن و تاثير آن بر مناسبات منطقه اي» با همكاري دفتر فرهنگي دانشگاه مفيد و انجمن علمي دانشجويي علوم سياسي، روز دوشنبه 15 مهر98 در دانشگاه مفيد برگزار شد.

دكتر اصغر قریشی عصر دوشنبه در نشست علمی تحولات یمن  و تاثیر آن بر مناسبات منطقه ای در دانشگاه مفید قم، با اشاره به حمله به تاسیسات نفتی آرامکو  از سوی ارتش یمن و غافلگیری زمینی انصارالله افزود: ضربات سنگین به عربستان سعودي و عقب نشینی سران سرکش این رژیم و آمادگی برای مذاکره و ابراز تمایل برای گفت و گو با ایران نشان داد که یمن دندان های سرکشی عربستان را کشیده است.

وی ادامه داد: با فرض ایجاد آتش بس در یمن، به دلیل اختلاف‌های شدید داخلی، عدم پذیرش حاکمیت انصارالله توسط عربستان و تحولات جنوبی این کشور، این موضوع به سادگی پایان نخواهد یافت.


وی، با اشاره به گرایش‌های مختلف زیدیه گفت: زیدیه گرایش های مختلفی دارد که انصارالله یمن دارای گرایش جاروبی است که این گرایش در بین گرایش های زیدی نزدیکترین اعتقادات را به شیعه اثنا عشری دارد.

سفیر سابق ایران در یمن گفت: با شکل گیری انقلاب اسلامی در ایران، عربستان نگران گسترش جمهوری خواهی در منطقه و درگیر شدن دامن عربستان به انقلاب بود به همین دلیل آل سعود با هزینه بسیار سنگین و ایجاد مدارس مختلف مذهبی تفکرات وهابی را در یمن گسترش داد.

وی ادامه داد: زمانی که منصور هادی به سمت جنوب فرار کرد، انصار الله به سمت جنوب حرکت کرد و برای مدتی عدن نیز در اختیار گرفت و این موجب شد تا آمریکا به دلیل اهمیت باب المندب و دریای سرخ، نگران قدرت گرفتن انصارالله در یمن شود.

وی باب المندب را از جمله چند تنگه مهم دنیا دانست و گفت: روزانه بیش از پنج میلیون بشکه نفت از تنگه باب المندب عبور می کند که این موجب شده تا این تنگه دارای موقعیت بسیار مهم جغرافیایی و مورد توجه قدرت های مختلف باشد.

دكتر قریشی، با اشاره به تدوین سه سند مرجع درحوزه یمن افزود: سند ابتکار خلیج فارس درمورد برکناری علی عبدالله صالح، سند گفت و گوی ملی با ۳۵۰ صفحه دارای قانون اساسی و تقسیم یمن به ۶ ایالت و همچنین قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل که به شدت بر ضد انصارالله است، سه سندی است که در تمام گفت و گو ها مبنای مذاکرات بوده است.

سفیر سابق ایران در یمن با اشاره به آخرین تحولات یمن اظهار داشت: مذاکرات جدید با حضور نماینده ویژه سازمان ملل، انصارالله و طرف های مختلف در حال شکل گیری است که این نشان می‌دهد که در این مذاکرات، به دنبال فرمول جدید هستند که خارج از سه سند مرجع است.

وی تاکید کرد: طی سال های اخیر منصور هادی  این سه سند مرجع را مبنای گفت و گو قرار داده بود که تغییر مبنای مذاکرات از این سندها در روزهای اخیر بسیار حائز اهمیت است.

دكتر قریشی، اوضاع یمن را بسیار آشفته دانست و گفت: امارات و عربستان اهداف متفاوتی برای جنگ در یمن دارند و این باعث شده تا با گذشت چند سال از شروع جنگ یمن ، اختلاف میان این دو کشور به شدت افزایش یابد.


سفیر سابق ایران در یمن، با بیان اینکه امارات به دنبال در اختیار قرار گرفتن عدن است گفت: عدن ظرفیت تبدیل به رقیبی برای دبی را دارد و امارات با تجزیه یمن به دنبالاین موضوع و همچنین تسلط بر تنگه باب المندب است.

وی خصومت عربستان با ایران را ریشه ای دانست و گفت: وهابی ها و آل سعود از زمانی که دولت تشکیل دادند بزرگترین دشمنی را با شیعیان داشته اند.

دكتر قریشی، با بیان اینکه حمایت ازمستضعفان عالم شعار و راهبرد انقلاب اسلامی است، افزود:  علی عبدالله صالح پس از چراغ سبز آمریکا، با انصارالله اعلام جنگ کرد و جنایت‌های مختلف را در این کشور رقم زد.

وی تاکید کرد: آنچه اهمیت دارد این است که انصارالله توسط جمهوری اسلامی ایجاد و یا به تحریک ایران قیام نکرده است بلکه انصارالله خود جریانی ریشه ای و تاریخی در یمن است.

قریشی، با اشاره به اقدام امارات برای مقابله با نیروهای منصور هادی در جنوب یمن، گفت: امارات با تسخیر عدن، ادعای دفاع از منصور هادی و همچنین قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل علیه انصارالله را نابود کرد.

وی سابقه تاریخی ایران و یمن را قبل از اسلام دانست و ادامه داد: حکومت زیدی در سال ۲۸۰ هجری قمری در صعده یمن شکل گرفته و بیش از یک هزار سال بر آن حکومت داشته و رابطه زیدی های ایران و یمن به بیش از یک هزار سال است.

دكتر قریشی، با بیان اینکه جامعه یمن بسیار سنتی است، گفت: یمنی ها میراث فرهنگی شیعه، اسماعیلیه، اهل سنت و زیدیه ایران را حفظ کرده اند و این ویژگی فرهنگی در هیاهوی جنجال های سیاسی مورد غفلت قرار گرفته است.


دكتر مجید مرادی (كارشناس مسائل خاورميانه) در اين جلسه گفت: عربستان بدون داشتن هیچ راهبرد بلند مدتی وارد جنگ یمن شده که این جنگ هیچ دستاوردی برای آن نداشته و نخواهد داشت.


وی با بیان اینکه محمد بن سلمان، عالم سیاست را با بازی‌های رایانه ای اشتباه گرفته است گفت: تمام موضوعات منطقه ای که عربستان پس از قدرت گرفتن محمد بن سلمان به آنها وارد شده، شتابزده و خالی از درک و عقلانیت بوده است.

دكتر مرادي افزود: محمد بن سلمان برای اثبات خود و همچنین ایجاد فرصت برای سرکوب مخالفان داخلی به سمت ایجاد جنگ خارجی روی آورد.

دكتر مرادی، تاکید کرد: تا پیش از روی کارآمدن محمد بن سلمان، میان ایران و عربستان سطحی از مذاکرات، گفت و گو و درک متقابل وجود داشت ولی این روابط با روی کار آمدن بن سلمان طه به شدت تغییر کرد.

وی با بیان اینکه عربستان هیچگاه اجازه شکل گیری نظام دموکراتیک را در کشورهای عربی نداده است گفت: عربستان به نابودکننده دموکراسی تبدیل شده است که هیچ نظام دموکراتیک را در کشورهای عربی و منطقه را تحمل نکرده و تمام تلاش آنها به زیر کشیدن این دولت ها و نظامهاست.

دكتر مرادی، با اشاره به استعفای علی عبدالله صالح و فرار منصور هادی به عربستان گفت: عربستان سعودی به بهانه بازگردادند منصور هادی ائتلاف عربی را برای حمله به یمن شکل داد که مبارزه با ترورویست و سرنگونی حوثی ها را به عنوان اهداف خود از این حمله اعلام کرد.

کارشناس مسائل خاورمیانه، با بیان اینکه عربستان و امارات دارای ۲ راهبرد متفاوت برای ورود به جنگ یمن بود، افزود: هدف عربستان از ورود به جنگ سرنگونی حوثیها و جلوگیری از نفوذ جمهوری اسلامی در مرزهای آل سعود بود و این در حالی است که امارات به دنبال تجزیه یمن به دو بخش شمال و جنوب است.

وی با اشاره به ریشه های تاریخی جدایی طلبی در یمن گفت: شمال و جنوب یمن دارای ویژگی های متفاوت زبانی، اعتقادی، قبیله ای و قومی است که اندیشه های جدایی طلبانه بین این ۲ بخش ریشه های تاریخی دارد به همین دلیل ایجاد یمن واحد با چالش هایی مواجه است.

مرادی، با بیان اینکه امارات با سرمایه گذاری بسیار سنگین به دنبال تجزیه یمن است، افزود: امارات به دلیل محدودیت‌های زمین و جغرافیا، به دنبال ایجاد یمن جنوبی برای گسترش نفوذ منطقه ای خود و اضافه کردن یمن جنوبی به امارات است.

وی یمن را یکی از مناطق عجیب دنیا دانست و اظهار داشت: تاریخ، فرهنگ، مذاهب، جغرافیا، جمعیت و موقعیت ممتاز جغرافیایی یمن شگفتی ساز است.

دكتر مرادی با بیان اینکه تنگه باب المندب یکی از تنگه های راهبردی و بسیار مهم دنیاست، گفت: کارشناسان بر این نکته معتقد هستند که هر کشوری که ۲ تنگه باب المندب و هرمز را در اختیار داشته باشد می تواند بر دنیا سروری کند.

کارشناس مسائل خاورمیانه، با بیان اینکه زیدیه از قرن سوم تا چهاردهم هجری بر یمن مسلط بوده است ادامه داد: امامت زیدیه متکی بر شمشیر و قدرت است و این موضوع عنصری اساسی در تفکرات زیدیه است.

وی، حوثی ها را میراث داران زیدیه دانست و ادامه داد: فقه زیدیه به اهل سنت و حنفیه بسیار نزدیک است و فقه زیدیه و حنفیه دارای مشترکات بسیار زیاد است.

دكتر مرادی، با تاکید بر اینکه «تبری» از جمله ویژگی های برجسته تفکر زیدیه است، افزود: بافت قبیله ای و وجود قبایل قدرتمند در یمن بسیار قدرتمند هستند که دولتها جز با توجه به قدرت قبایل امکان حکومت و ثبات نخواهند داشت.

کارشناس مسائل خاورمیانه، ادامه داد: علی عبدالله صالح ۳۷ سال در راس قدرت یمن بود و دلیل این حضور مستمر، بازی وی با قبایل و مشارکت گرفتن قبایل در ساخت دولت بود.بازگشت           چاپ چاپ         
 
All Content by Mofid University is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License