English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجویان
رويدادها

عنوان : كارگروه «نهادینه سازی فرهنگ مشاوره در استان قم» به میزبانی كلینیك حقوقی دانشگاه مفید برگزار شد.
کد خبر : ۱۶۷۶
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ 
ساعت : ۸:۵۷:۰
به گزارش روابط عمومي دانشگاه مفيد، كارگروه «نهادينه سازي فرهنگ مشاوره در استان قم» روز شنبه 16 تيرماه 1397 به ميزباني كلينيك حقوقي دانشگاه مفيد برگزار شد.
اين كارگروه با حضور مدير كل محترم امور اجتماعي استانداري قم، مدير كل بهزيستي استان قم، مدير كل پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان قم، اعضای هیات رییسه اتاق اصناف، اعضای کانون وکلای قم، مدير كلينيك حقوقي دانشگاه مفيد و برخي از اساتيد و مسئولين اين دانشگاه برگزار شد. درابتداي اين جلسه حجت الاسلام والمسلمين دكتر سید حسین هاشمی (رئيس محترم دانشکده حقوق دانشگاه مفید) ضمن عرض خيرمقدم به مدعوين و ميهمانان گرامي، بیان کرد: در این دانشگاه پایان نامه هایی با موضوع های مختلف آسیب های اجتماعی از جمله طلاق و معضلات بعد از طلاق وجود دارد. تحقیق، پژوهش و پایان نامه در موضوعات مختلف می تواند اثرگذار باشد و در این راستا کاربردی سازی پایان نامه ها اهمیت زیادی دارد. دكتر هاشمی بیان کرد: در راستای اثربخش شدن پایان نامه ها باید به سمت و سوی بنیادی سازی پژوهش ها حرکت کنیم.
وی اظهار کرد: ظرفیت علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها و حوزه ها می تواند در رفع آسیب های اجتماعی موثر باشد، به شرط اینکه به صورت تخصصی در جهت رفع آسیب ها گام برداریم.

در ادامه آقاي محسن برهان مجرد (مدیر محترم کلینیک حقوقی دانشگاه مفید) در اين جلسه گفت:كلينيک حقوقی دانشگاه مفيد از سال ۸۶ به عنوان یک نهاد آموزشی و اجتماعی فعال شد و ویژه اقشار کم درآمد، مشاوره های حقوقی ارائه می دهد. 50 وکیل دادگستری و استاد دانشگاه در کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم در جهت ارائه مشاوره های حقوقی فعال اند. در این کلینیک مشاوره رایگان حقوقی و روانشناسی با حضور وکلای دادگستری و اساتید و کارشناسان مجرب روانشناسی ارائه می گردد.


برهان مجرد بیان کرد: این مرکز هر روز از ساعت ٩ الی ١٣ به صورت حضوری و تلفنی آماده خدمت رسانی است، ضمن اینکه مشاوره روانشناسی در حوزه خانواده در روزهای چهارشنبه فعال است.

وی اظهار کرد: در سال گذشته بیش از 1 هزار و 600 نفر از مشاوره های کلینیک در حوزه های مختلف حقوقی بهره مند شدند.

مدیر کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای مهم این کلینیک آموزش مهارت های زندگی است که می تواند در کاهش آمار طلاق موثر باشد.
وی گفت: همچنین در راستای تبیین مهارت های حقوقی، نشست های تخصصی با حضور اساتید برجسته و حقوقدانان در عرصه بین المللی برگزار شده است.

برهان مجرد عنوان کرد: بر آنیم با استفاده از توان کارشناسان و وکلا تعداد مشاوره ها را 2 برابر فعلی افزایش دهیم و حتی مشاوره ها را در سطح مساجد همگانی سازیم.

در ادامه نیز دكتر ناصر الهی (معاون محترم پژوهشی دانشگاه مفید) خاطرنشان کرد: ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی در آسیب های اجتماعی و فقر فرهنگی نهفته است.وی بیان کرد: ارائه مشاوره های تخصصی و کلینیکی می تواند زمینه ساز کاهش آسیب های اجتماعی و اقتصادی باشد.

در این جلسه آقاي سید ابراهیم صحفی عضو هیات مدیره اتاق اصناف قم یادآور شد: مشاوره های حقوقی می تواند از تشکیل پرونده های قضائی جلوگیری نماید.وی بیان کرد: در حدود 40 هزار واحد صنفی در قم وجود دارد که تعداد بسیاری از این صنف ها دارای مشکلات بسیاری هستند.

صحفی اظهار کرد: یکی از دغدغه های جدی در رابطه با صنف املاک می باشد که با مشکلات زیادی در خصوص قول نامه های دستی مواجه اند؛ البته اخیرا با صدور کد رهگیری بخشی از این مشکلات رفع شده است.مدیرکل امور اجتماعی استانداری قم، ترویج فرهنگ مشاوره را راهکار حل آسیب های اجتماعی دانست و افزود: ترویج فرهنگ مشاوره و آشنایی با حقوق شهروندی یکی از راهکارهای حل و فصل آسیب های اجتماعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
آقاي عطاالدین قاسمی در اين جلسه اظهار داشت: امروز آسیب های اجتماعی در جامعه به یک معضل بزرگ تبدیل شده که باید راهکاری اساسی برای آن تهیه شود.
وی افزود: باید حقوق شهروندی در جامعه به رسمیت شناخته شود و مردم با رجوع به مشاوره های حقوقی بتوانند از حقوق خویش دفاع کنند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم ادامه داد: اگر به دنبال جامعه توسعه یافته هستیم باید شهروندان با حقوق خویش آشنا شوند تا به جای درگیری های لفظی و فیزیکی از طریق حقوقی مسائل را مورد رسیدگی قرار دهند.
وی ازاعلام آمادگی استانداری قم در خصوص نهادینه سازی فرهنگ حقوق شهروندی خبر داد و گفت:در این خصوص آماده ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه هستیم تا زیرساخت های لازم در این حوزه تامین شود.آقاي قاسمی گفت: در دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم مباحث رعایت حقوق شهروندی به صورت جدی در حال پیگیری است در همین راستا ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و شهروندی با موضوع رضایت مردم در ارائه خدمات و تکریم ارباب رجوع تشکیل شده است.
وی بیان داشت: حقوق شهروندی دراین ستاد با حضور دستگاه های مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد تا شاهد رضایت مندی مردم در حوزه های مختلف باشیم.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم بر استفاده از ظرفیت کلینک های مشاوره ای و حقوقی تاکید کرد و گفت: کلینیک دانشگاه مفید قم با یک دهه فعالیت خدمات مناسبی به عموم مردم به صورت رایگان ارائه کرده که در سطح کشور نمونه است.
وی خاطرنشان کرد: به معاونت حقوقی ریاست جمهوری کشور پیشنهاد راه اندازی این گونه کلینیک هایی را در سطح کشور با استفاده از تجربه کلینک مشاوره ای و حقوقی دانشگاه مفید ارائه کرده ایم تا مورد استفاده قرار گیرد.
وی گفت: درحال حاضر پرونده های بسیاری در کلانتری ها و دادگاه ها هستند که با ارائه مشاوره حل و فصل می شود از این رو باید همه دستگاه های مربوطه در راستای ترویج فرهنگ مشاوره در جامعه قدم بردارند.

مدیرکل محترم بهزیستی استان قم در اين جلسه گفت:  22 مرکز مشاوره زیر نظر بهزیستی قم فعال است. آقاي رضا سلیقه در اين جلسه اظهار داشت: سال گذشته در این مراکز 20 هزار مشاوره حضوری به مراجعه کنندگان ارائه شد.وی افزود: همچنین در بخش مراجعه غیرحضوری با شماره تماس 1480 حدود 25 هزار خدمات مشاوره ای تلفنی ارائه شد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.
مدیرکل بهزیستی قم ادامه داد: درصدد افزایش تعداد مراکز مشاوره ای تخصصی در حوزه های مختلف با استفاده از ظرفیت کارشناسان مجرب و متخصص هستیم.
وی با اشاره به آمار سازش در بین زوج های متقاضی به طلاق گفت: سال گذشته یک هزار و 500 پرونده طلاق به تیم مشاوره ای بهزیستی قم واقع در دادگاه خانواده ارجاع داده شد که شاهد سازش 25 درصدی بودیم.
وی ادامه داد: ارائه مشاوره ها نقش مهمی در کاهش آمار طلاق و آگاهی مردم در حوزه های مختلف می شود از این رو باید خدمات مشاوره ای در جامعه افزایش یابد.
سلیقه با اشاره به این که خدمات رایگان مشاوره ای به نیازمندان ارائه می شود گفت: سیستم یارانه ای مشاوره سال گذشته به 500 تن خدمات رایگان ارائه کرد که 500 میلیون ریال هزینه مشاوره توسط اداره کل بهزیستی قم پرداخت شد.
وی تاکید کرد: مشاوره ها و ارائه آموزش های به موقع تاثیر به سزایی درکاهش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق دارد در همین راستا آموزش 6 ساعت پیش از ازدواج برای زوج ها در سطح کشور به قانون اجباری تبدیل شد.
وی با بیان این که 50 درصد طلاق ها در چهار سال اول زندگی رخ می دهد گفت: طبق کار پژوهشی بر 20 هزار پرونده طلاق طی 10 سال به این نتیجه رسیده ایم که نبود شناخت و مهارت کافی در زندگی از مهمترین عوامل طلاق است.
وی گفت: نبود مهارت های کافی مشکلاتی به وجود آورده است که منجر به گرفتن تصمیم های ناصحیح و طلاق شده ، این در حالی است که اگر وضعیت طلاق کنترل نشود تبعاتی در جامعه دارد که باعث ایجاد آسیب های اجتماعی می شود.
وی ادامه داد: مشکلات زنان سرپرست خانوار و فرزندان طلاق یکی از آسیبهای اجتماعی است که باید مورد توجه قرار گیرد در حال حاضر در استان قم یک هزار زن سرپرست خانوار مورد حمایت بهزیستی قم قرار گرفته اند.
مدیرکل بهزیستی قم همچنین از خدمات کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم تقدیر کرد و گفت: با این کلینیک درگذشته تفاهمنامه همکاری امضا شده است و بر اساس آن افرادی که نیاز به مشاوره داشته اند به این مرکز ارجاع داده شدند.
وی خاطرنشان کرد: باید با همکاری دستگاه های مختلف، این کلینیک خدمات مشاوره ای به صورت گسترده تری به مردم ارائه شود.


مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در اين جلسه گفت: طرح مشاوره در پنج مسجد شاخص قم به اجرا درآمد.

آقاي سعید کاویانی در اين جلسه اظهار داشت: در راستاي طرح مشاوره نمازگزاران با مراجعه به کارشناسان از خدمات مشاوره ای و حقوقی بهره مند می شوند.
وی افزود: همچنین باید از ظرفیت مصلای قدس قم در ارائه خدمات مشاوره ای به عموم مردم استفاده کرد.وی درادامه اظهار داشت: 60 درصد طلاق ها دراین استان ناشی از نبود موفقیت در برقراری ارتباط بین زوج هاست که این امر نیازمند ارائه آموزش ها و خدمات مشاوره ای است.
آقاي کاویانی گفت: در حوزه آسیب های اجتماعی ارتقای آگاهی زوج ها و خانواده ها با خدمات آموزشی و مشاوره ای امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: یکی از برنامه های مهم در چند سال اخیر ارتقای سطح آگاهی شهروندان با خدمات مشاوره ای بوده است که در همین راستا معاونت فرهنگی و دفتر اجتماعی و پیشگیری دادگستری تفاهمنامه همکاری با کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم امضا کرده است.
آقاي کاویانی ادامه داد: این کلینیک خدمات بی بدیلی ارائه کرده و درسطح کشور با حضور متخصصان در حوزه مشاوره ای و حقوقی مورد اعتماد قرار گرفته است به گونه ای که بسیاری از پرونده های ارجاع شده به این کلینیک، به نتیجه رسیده است.
وی با بیان این که خدمات کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم باید توسعه پیدا کند گفت: باید تفاهمنامه همکاری بین این کلینیک و اتاق اصناف امضا شود تا 60 اتحادیه که در استان قم فعال هستند از این خدمات بهره مند شوند.
آقاي کاویانی بیان داشت: این کلینیک در راستای حمایت از تولید، اشتغال و سرمایه گذاری باید تقویت شود تا شاهد کاهش پرونده های دعاوی در حوزه اصناف باشیم.
وی بر راه اندازی 2 کلینیک تخصصی درقم تاکید کرد و گفت: باید از تجربه کلینیک حقوقی دانشگاه مفید بهره برد و 2 کلینیک در اتاق اصناف و دانشگاه پردیس قم ایجاد کرد.
وی گفت: همچنین باید به صورت ماهیانه جلسه کارگروه نهادینه کردن فرهنگ مشاوره با حضور دستگاه های متولی از جمله دادگستری، بهزیستی، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، اعضای هیات رییسه اتاق اصناف و اعضای کانون وکلای قم از سوی کلینیک حقوقی و مشاوره ای دانشگاه مفید قم برگزار شود.
مدیرکل اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قم گفت: در راستای تحکیم بنیان های خانواده باید کار تخصصی در این حوزه صورت بگیرد و از ظرفیت نهادهای علمی و آموزشی در این راستا بهره برد.
وی در پایان از اختصاص خط چهار رقمی به کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم خبر داد و گفت: به زودی این خط به کلینیک اختصاص می یابد تا خدمات مشاوره ای و حقوقی به صورت غیرحضوری را تقویت کند و مردم به سهولت بتوانند از خدمات بهره مند شوند.
بازگشت           چاپ چاپ