English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجویان
رويدادها

عنوان : مصاحبه با جناب آقای دكتر ناصر الهی (معاون پژوهش دانشگاه مفید) بمناسبت فرارسیدن هفته پژوهش
کد خبر : ۱۵۷۰
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۹/۲۵ 
ساعت : ۷:۵۹:۳۱
به گزارش روابط عمومی دانشگاه مفید، به مناسبت هفته پژوهش، با دكتر ناصر الهي معاون پژوهشي و دانشيار دانشكده اقتصاد دانشگاه مفيد مصاحبه اي صورت پذيرفت كه به شرح زير مي باشد: 
معاون پژوهشي در ابتداي مصاحبه عنوان كردند سابقه نامگذاري هفته پژوهش به وحدت حوزه و دانشگاه و گراميداشت ياد و خاطره آیت اللّه دكتر محمد مفتح به عنوان نماد وحدت حوزه و دانشگاه بر مي گردد و به منظور تجليل از تلاش هاي علمي پژوهشگران و توجه بيشتر به اهميت و نقش پژوهش و فناوري درارتقاي كشور و نهادينه سازي فرهنگ پژوهش، 25 آذرماه به عنوان روز پژوهش و هفته چهارم آذرماه به عنوان هفته پژوهش و فناوري نامگذاري شده تا با توجه به جايگاه و اهميت پژوهش در توسعه و پيشرفت كشور، توجه خاص تري به امر پژوهش در كشور صورت پذيرد. ايشان در خصوص شيوه بزرگداشت هفته پژوهش و توجه به آن، نقش اقتضائات و شرايط زماني را در نحوه ارج نهادن به هفته پژوهش موثر دانسته و بيان كردند: يكي از مباحثي كه امروزه در عرصه پژوهش مورد توجه قرار گرفته است، ارتباط حوزه صنعت با دانشگاه و نسبت و شيوه ارتباط بين اين دو بخش مهم و تاثيرگذار مي باشد. عدم هماهنگي بين صنعت و دانشگاه در كشور نشان از وجود مسائل و مشكلات جدي در اين زمينه است كه سبب گسست بين صنعت و دانشگاه شده است. 
دكتر الهي درخصوص برخي از علت هاي اين موضوع به عدم ورود صنعت كشور به صحنه رقابت جهاني اشاره داشته و افزودند به دليل حمايت دولتي از صنعت كشور، نوآوري و ابتكار و توليد محصولات متمايز در كشور صورت نمي پذيرد و به عبارتي صنعت خود را بي نياز از اين امور 
مي داند. از سوي ديگر هرچه قدر صنعت از دانشگاه به عنوان موتور حركت، نوآوري و ابتكار فاصله بگيرد اين مساله پيچيده تر و سخت تر مي شود . دليل اين موضوع اين است كه با توجه به ماهيت وابستگي صنايع كشور به حمايت هاي دولتي، صنايع به جاي نوآوري به دنبال جذب رانت هاي دولتي و دريافت پاداش هاي مختلف به شيوه هاي متفاوت نظير بهره مندي از تخفيف هاي مالياتي تا پاداش هاي صادراتي هستند.
از سوي ديگر يكي از مشكلات مهم در عرصه پيوند بين صنعت و دانشگاه، نظام حقوقي در عرصه كار مي باشد. نظام حقوق كار در كشور بر پايه خلاقيت شكل نگرفته است و همين امر سبب شده است به محض استخدام، فرد شاغل آسودگي خيال ناشي از استخدام داشته و به خلاقيت و نوآوري فكر نكند. اين تفكر سبب كوچك شدن بازار صنعتي و رونق بازار دلالي و عدم ورود به مباحث فني و تكنيكي حوزه صنعت مي شود. تبعات ناشي از اين رويكرد سبب مي شود ارزش افزوده بخش صنعت در GDP كاهش داشته باشد و در ادامه ارتباط مناسب و بهينه بين صنعت و دانشگاه شكل نگيرد. 
دانشيار دانشكده اقتصاد و معاون پژوهشي دانشگاه در بخش ديگر از ديدگاه هاي خود بيان كردند ايران كشوري در حال توسعه است و جهت ارتقا، رشد و توسعه كشور نيازمند رشد و توسعه GDP بخش صنعت هستيم و اين درحالي است كه اندازه بخش صنعت بسيار كوچك و اندازه بخش خدمات به جاي كوچك بودن، بسيار بزرگ است و البته بخش خدمات نيز متاسفانه از مشكل تخصصي نبودن رنج مي برد. 
از سوي ديگر زمانی که دانشگاه ها مرجع نو آوری شناخته نشده و از اقتصاد دانش بنيان جهت تحول در بخش اقتصاد استفاده نكرده و به طور جدي وارد عينيت جامعه نشوند، نمي توانند بيماري هاي جامعه را شناسائي و حل كنند. 
دكتر الهي با ابراز خوشحالي از نامگذاري يك هفته در طول سال به هفته پژوهش ضرورت انديشيدن به جايگاه پژوهش و بهره گيري از اين ظرفيت در امور اشاره داشتند و از عدم بهره گيري لازم از اين مساله مهم و رويكرد تشريفاتي به آن انتقاد كردند. ايشان در خصوص بهره گيري مناسب از اين هفته اشاره داشتند به صورت دستوري نمي توان از دانشگاه ها خواست در هفته پژوهش چه اقداماتي انجام دهند بلكه ورود صاحب نظران به اين عرصه و طرح چالش هاي جديد و اتخاذ راهكارهايي جهت حل مشكلات بسيارمهم و كارساز بوده و مي توان با استفاده از سياست هاي تشويقي از راهكارهاي برتر در حل معظلات و مشكلات جامعه قدرداني كرد. 
در جهت حل مشكلات بايد به گونه اي رفتار كرد كه ضمن جلب توجه سياست گذاران به اين موضوع، تجديد نظر اساسي در راهبردها و برنامه ها و حمايت جدي از صنعت در كشور صورت پذيرد وبا ورود به عرصه تعاملات جهاني و فضاي رقابتي تر در عرصه صنعت با اقداماتي نظير عضويت در WTO يا هر شرايط ديگري كه تعاملات در عرصه جهاني را افزاش دهد بتوان ارتباط بهينه بين صنعت و دانشگاه را ايجاد نمود و اين مساله بايد در دستور كار دست اندركاران قرار گيرد. 
معاون پژوهشي دانشگاه در بخش ديگر از سخنان خود به نحوه تخصيص بودجه پژوهشي در كشور اشاره نموده و ابزار داشتند دو مشکل اساسی در این زمینه وجود دارد که باید به آن ها توجه شود: 
مشکل اول در خصوص اثر بخشی پژوهش است که آیا پژوهش هایی که در سطح كشور انجام می گیرد تا چه اندازه حالت کاربردی داشته و می تواند مسائل عینی جامعه را مورد هدف قرار دهد. متأسفانه مجموعه تحقیقاتی که در كشور انجام مي شود نشان از آن دارد كه عليرغم صرف بودجه هاي فراوان در زمينه هاي مختلف پژوهشي در كشور، عدم نظارت و عدم بازدهي به عنوان دو چالش اصلي هزينه كرد در بخش پژوهش مطرح مي باشد. به عبارت ديگر تحقيقات بايد در خدمت توليد باشد و اين در حالي است كه تحقيقات در كشور يك كالاي تا حدودي لوكس بوده و از اين رو عليرغم اينكه در هنگام كاهش درآمد بايد سهم تحقيقات در كشور كاهش يابد، سهم تحقيقات در كشور افزايش مي يابد. 
مشکل دوم بعد تعداد اندك تحقيقات در كشور است. بررسي ها نشان مي دهد در بهترين سال ها سهم تحقیقات در GDP كشور بسيار پائين است و اين نشان از آن دارد كه نگاه جدي به بخش پژوهش و تحقيقات در كشور وجود ندارد و اين موضوع در كشور مهم تلقي نشده و يك تراژدي بسيار بزرگ براي كشور محسوب مي شود. زيرا هرچه سهم R&Dدر کشور افزايش يابد، نشان دهنده این است که اقتصاد کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان پیش می رود که متأسفانه چنین چیزی را مشاهده نمی کنیم.دكتر الهي در بخش ديگر در خصوص ارتباط دانشگاه مفيد با پژوهش و صنعت افزودند: دانشگاه مفید یک دانشگاه پژوهش محور تعریف شده که هدف خیلی خاص و مأموریتی روشن دارد و اين مأموریت آن چنان معطوف به رابطه بین صنعت و دانشگاه نیست و به مسئله ارتباط بین حوزه و دانشگاه مرتبط است. 
بنیانگذار فقيد دانشگاه حضرت آیت الله العظمي موسوی اردبیلی(ره) در واقع به دنبال این بودند که مجددا علوم انسانی و اجتماعی را به گونه ای تعریف نمایند که با گزاره های ارزشی اسلام و مکتب اهل بیت (سلام الله عليهم اجمعين) سازگاری داشته باشد و رسالت اصلي دانشگاه نیز حركت و گام برداشتن در اين مسير است و در موضوعات مختلف همچون اقتصاد، حقوق، فلسفه، علوم سياسي، قرآن و ... براساس مباني مكتبي و ديني به احكام اسلامي و روايات اهل بيت عليهم السلام استناد كرده و از اين رو فعاليت هاي دانشگاه مفيد ارتباط خيلي زيادي با صنعت نداشته و رويكرد آن مرتبط با علوم انساني و اجتماعي است.
ايشان افزودند، درکشورهای پیشرفته گرچه ریشه همه تحولات صنعتی به علوم انسانی و اجتماعی برگشت پيدا مي كند اما این بدان معني نيست كه به سرعت با صنعت ارتباط پیدا كرده و رویکردها تغيير پيدا كند. این مسئله در کشورهای در حال توسعه به صورت جدی تر مطرح است، زيرا در این کشورها علوم انسانی و اجتماعی بیشتر جنبه ترجمه ای داشته تا تألیفی و این سبب شده است خیلی به اقتضائات و شرايط اقلیمی و بومی توجه نشود. 
معاون پژوهشي در بخش ديگر از سخنان خود در خصوص ارتباط دانشگاه مفيد با مراكز پژوهشي و تحقيقاتي افزودند: دانشگاه مفید به تناسب رشته های مختلف خود با مراکز مختلف پژوهشي- تحقیقاتی، سازمان ها و نهادهاي مختلف اجرايي در كشور ارتباط داشته و بسیاری از دانش آموختگان دانشگاه در مراکز پژوهشی عضويت داشته و نشان مي دهد عملکرد دانشگاه به گونه ای بوده که توانسته افرادی را تربیت کند که تا اندازه ای بتوانند نیاز دستگاه های مختلف كشور را برطرف سازند. به عنوان نمونه در زمینه مسائل اقتصادي دانشگاه محل رجوع سازمان هایی نظير بانک مرکزی ج.ا.ا برای اصلاح قانون بانکداری بدون ربا، سازمان بورس و اوراق بهادر كشور و بسیاري از مراکز اقتصادي ديگر در كشور بوده و همچنين در زمينه مسائل حقوقي در مسائلي نظير حقوق زن و خانواده که از چالشهای نظام جمهوري اسلامي ايران بوده، ارتباط های گسترده ای ایجاد شده که منجر به نهادسازی و تغییر در قوانین شده است. همچنین در زمینه مسائل مرتبط با علوم سیاسی با سازمان ها و مراكزي نظير مجمع تشخیص مصلحت نظام همکاری داشته و در مجموع مي توان گفت با بسياري از سازمان ها و نهادهاي استاني، ملي و بين المللي ارتباط و تعاملات مناسبي شكل گرفته است. 
دكتر الهي در بخش ديگر به بيان نظرات خود در خصوص تحقق دانشگاه هاي نسل سوم يا كارآفرين پرداخته و اشاره داشتند كه همپای تحولات جهانی مسئله ورود دانشگاه مفيد به دانشگاه های نسل سوم بسيار پراهميت بوده و در این زمینه همفکری هایی با اعضای هیئت علمی صورت گرفته و مسئله ورود و سازگاري با دانشگاه هاي نسل سوم در دستوركار شورای پژوهشی دانشگاه مي باشد.
ايشان نقطه ثقل دانشگاه هاي نسل سوم را مسئله کار آفرینی دانسته و افزودند در فرآيند جهانی سازی رابطه نهاد دولت و ملت دچار فرسایش جدی شده و کارکرد اساسی خود را نخواهد داشت. از اين رو دولت نمی تواند سیاست های تأثیرگذار و اثر بخشی در زمینه اقتصاد، اشتغال و سایر زمینه ها داشته باشد و ديگر بازیگر اصلی دولتها نیستند بلکه نهادهاي فراملي بسيار تاثير گذار بوده و قاعدتا عنصر تأثیرگذار درنهاد های فراملی کارآفرینان هستند. به همين دليل دانشگاه ها باید افرادی را تربیت کنند تا بتوانند با توجه به عمر كوتاه فناوري ها و با توجه به تحولات روز خلاقیت های لازم و انعطاف پذیری زیاد برای حل مسائل و فناوری های جدید را داشته باشند و به جای اینکه افراد را به یک سری فنون خاص آموزش دهند باید افرادی تربیت کنند که بتوانند با توجه به تحولات گسترده و شرایط متحول جهانی راه حل های و مسیر های بهینه مواجه با مسائل جديد را در كوتاه ترين زمان شناسایی و عملياتي کنند. دانشگاه های نسل سوم در واقع مسئول اصلي تعيين مسیرهای بهینه و نهادینه نمودن و رساندن آن به مرحله فناوري هستند. با توجه به عمر كوتاه فناوري ها در اين مسير، بايد اين اقتضائات در دانشگاه هاي كشور ديده شود. 
چالش بزرگ دانشگاه مفید به عنوان دانشگاه علوم انسانی این است که علوم انسانی تا چه اندازه می تواند در تربیت کارآفرینان وانعطاف پذیری در عرصه فناوری و تحول در فناوری نقش داشته باشد و از سوي ديگر جايگاه علوم انساني و ارتباط آن با دانشگاه كارآفرين به چه صورت مي تواند باشد كه در اين زمينه مذاكراتي با كارشناسان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري صورت پذيرفته است. 
معاون پژوهشي و دانشيار دانشكده اقتصاد دانشگاه مفيد در بخش پاياني به برخي از برنامه هاي معاونت در هفته پژوهش نظير تريبون آزاد پژوهشي با حضور دانشجويان مقاطع مختلف تحصيلي در دانشگاه، مراسم گراميداشت روز پژوهش، ميزگرد آسيب شناسي تدوين رساله ها و پايان نامه هاي دانشجويي، نشست با مديران و كارشناسان مراكز مطالعاتي دانشگاه، نشست با كاركنان حوزه معاونت، نشست هاي تخصصي مراكز مختلف پژوهشي، برگزاري نمايشگاه كتاب، برگزاري 
تور كتابخانه گردي اشاره نموده و افزودند برنامه هاي هفته پژوهش دانشگاه در دو هفته برگزار خواهد شد. 
دكترالهي ضمن تبریک هفته پژوهش به کلیه اعضاي هيئت علمي دانشگاه، دانشجويان، كارمندان، پژوهندگان و محققین ابراز اميدواري كردند دانشگاه ها به پژوهش و تحقیقات به خصوص در هفته ای که به این نام است عنایت بیشتری داشته باشند تا بتوانند به تناسب تغييرات در شرایط جهانی گام هاي موثر در رشد و توسعه كشور بردارند. 
بازگشت           چاپ چاپ