English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجویان
رويدادها

عنوان : مدرسه تابستانی حقوق شهروندی با تاكید بر حقوق گروه های خاص، ۱۹ تا ۲۴ شهریور در دانشگاه مفید برگزار می گردد.
کد خبر : ۱۴۹۷
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ 
ساعت : ۱۰:۱۷:۵۹

به گزارش روابط عمومي دانشگاه مفيد به نقل از سركار خانم زهرا اژئر سرپرست كلينيك حقوقي دانشگاه مفيد،‌ مدرسه تابستاني حقوق شهروندي با تاكيد بر حقوق گروه هاي خاص از ۱۹ تا ۲۴ شهريور ماه ۱۳۹۶ در دانشگاه مفيد برگزار خواهد شد. این مدرسه دارای ویژگی‌هایی ست که آن را از رویدادهای مشابه متمایز می‌سازد: نخست موضوعاتی که در این مدرسه به آن پرداخته می‌شود، موضوعاتی جدید هستند که تاکنون کمتر به آن‌ها پرداخته شده است. دومین ویژگی منحصر به فرد این مدرسه تابستانی، به حضور قریب بر ۵۰ استاد برجسته در رشته‌های مختلف حقوق، جامعه شناسی، پزشکی، ارتباطات و همچنین سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه مربوط می‌شود. سومین ویژگی برجسته این مدرسه تابستانی مربوط به نحوه برگزاری کارگاه‌ها، خصوصاً شبیه سازی مرجع ملی حقوق شهروندی ست. این مدرسه تابستانی با همکاری کلینیک حقوقی دانشگاه مفید و معاونت تحقیقات، آموزش، و حقوق شهروندی ریاست جمهوری برگزار می‌شود؛ به همین بهانه مصاحبه ای با خانم زهرا اژئر، مدیر کلینیک حقوقی دانشگاه مفید انجام داده‌ایم تا جزییات بیشتری در خصوص برگزاری این رویداد علمی به مخاطبان ارائه دهیم.

 مدرسه تابستانی، رویداد جدیدی نیست، اما با آنکه اکثر دانشگاه‌های معتبر دنیا از تابستان که به نوعی دوره تعطیلی و فراغت دانشجویان بشمار می‌آید استفاده می‌کنند؛ در ایران همچنان برنامه ای نوپا و کم تر شناخته شده است. برگزاری مدرسه‌های تابستانی فواید زیادی دارد. ابتدا اینکه بسیاری از مباحث و مطالبی که در خلال سال تحصیلی  ظرفیت کافی برای ارائه و تبیین آن‌ها وجود ندارد در قالب مدرسه تابستانی ارائه می‌شود. دیگر اینکه تابستان بهترین فرصت جهت مرور مطالب سابق و بهره گیری و استفاده از اوقات فراغت و وقت‌های آزاد دانشجویان جهت تحقیق و پژوهش است. از طرفی دیگر فقط دانشجویان نیستند که از این فرصت بهره می‌گیرند، بلکه اساتید هم دانش و تجربیات خود را به روز می‌کنند و سطح علمی خود را ارتقاء می‌بخشند تا بتوانند به صورت کامل این علوم و تجربیات را در اختیار دانشجویان قرار داده و به آن‌ها انتقال دهند.

در ایران مدارس تابستانی برگزار شده و همواره برگزار می‌شود. خصوصاً کلینیک حقوقی دانشگاه مفید قم هم سابقه ای موفق در این زمینه داشته و بیش از چهار دوره مدرسه تابستانی توسط آن برگزار شده که بیشتر در حوزه حقوق کودک بوده  است. اما این مدرسه‌ی تابستانی تفاوت‌هایی با تجربه‌های قبلی دارد. برای مثال یکی از ویژگی‌های این مدرسه تابستانی حضور ۵۰ نفر از اساتید و نخبگان  برجسته کشوری است که تجمیع این اساتید در این دوره فضای مناسب جهت کسب علم و تجربه را برای دانشجویان تسهیل و مطلوب می‌کنند. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه این اساتید فقط مدرس  دانشگاه نبوده، بلکه افرادی هستند که سابقه کار و فعالیت‌های اجرایی چندین ساله را در زمینه‌های  تخصصی خود دارند به طور مثال در زمینه حقوق بیماران از مدیران مجرب وزارت بهداشت، درمان و  آموزش پزشکی استفاده شده است، که برای آشنایی هرچه بیشتر با این اساتید سوابق علمی و اجرایی آن‌ها بر روی سایت کلینیک حقوقی مفید و کانال مدرسه تابستانی قرار داده شده است.

مدرسه تابستانی حقوق شهروندی با تأکید  بر حقوق گروه‌های خاص در ۴ کارگروه  حقوق  بیماران- حقوق سالمندان- حقوق مهاجران-حقوق روستاییان برگزار می‌شود که طی شش روز از تاریخ ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ الی  ۱۳۹۶/۰۶/۲۴ به صورت گارگاه هایی مجزا خواهد بود.

در روز نخست مدرسه تابستانی کلاس‌های عمومی برگزار می‌شود و مباحث عمومی توسط سه استاد برای کل شرکت کنندگان ارائه خواهد شد؛   روز دوم تا پنجم نیز به کارگاه‌های تخصصی اختصاص یافته که در قالب سه جلسه برای هر کارگاه پیش بینی شده است، در نتیجه در این روزها شاهد تحرک و جنبش فراوانی میان شرکت کنندگان خواهیم بود که این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این مدرسه‌ی تابستانی محسوب می‌شود؛ مضافاً آنکه در پایان هر روز، هر یک از کارگاه به جمع بندی مطالب و مباحث مطرح شده می‌پردازند؛ نهایتاً در روز پایانی هم به شبیه سازی پرداخته می‌شود.

شبیه سازی به مرجع ملی حقوق شهروندی اختصاص یافته؛ طبق قاعده‌ی تمام شبیه سازی ها یک پرونده‌ی فرضی ارائه خواهد شد که در این کارگاه با محوریت حقوق شهروندی خواهد بود و از آن‌ها خواسته می‌شود تا در جایگاه‌های مختلف  به عنوان قاضی، وکیل مدافع، یا مشاوران حقوقی و…، پرونده را از جهات مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار دهند. از آنجا که چنین نهادی وجود خارجی ندارد خود این شبیه سازی می‌تواند یک تجربه‌ی منحصر به فرد محسوب شود.

همانطور که تا حدودی پیش بینی می‌شد، از این مدرسه تابستانی به لطف خدا استقبال خوبی به عمل آمده به طوری که به این علت که ظرفیت کارگروه‌ها به سرعت تکمیل شد، متاسفانه تنها امکان  ثبت نام از صد نفر از این دانشجویان و عزیزان وجود داشت. و این یکی از مواردی است که حتی پیش از آغاز این دوره دست اندرکاران را به فکر برنامه ریزی برای برنامه‌های آتی در آینده‌ی نزدیک انداخته است. نکته قابل توجه در این ثبت نام‌ها این است که از تمام نقاط ایران و با فرهنگ‌ها و تخصص‌های مختلف و متفاوت در کنار هم قرار می‌گیرند واز نقطه نظرات و دانسته‌های یکدیگر استفاده می‌کنند و به تبادل اطلاعات می‌پردازند. تنوع تخصص‌ها و علایقی که در این مدرسه تابستانی شرکت کرده‌اند هم می‌تواند دیگر ویژگی منحصر به فرد آن محسوب شود.

بله؛ ابتدا و با توجه به تجارب پیشین ترجیح بر اختصاص ظرفیت‌ها به دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بود، اما  بعد باتوجه به حجم بالای درخواستهای دانشجویان دکترا، درباره حضور این عزیزان تجدید نظر شد تا امکان استفاده از مدرسه تابستانی برای آن‌ها نیز فراهم شود.

طراحی علمی و زیرساخت‌های اجرایی این مدرسه که بسیار دقیق بوده است، توسط تیمی مجرب و کارآمد در مدت حدود هفت ماه انجام شده است و در آن موضوعاتی که برای یک دانشجو  بسیار به روز و ضروری می‌نماید گنجانده شده است. در نتیجه دانشجویان با شرکت در این کارگروه‌ها فضای جدیدی را تجربه می‌کنند و به صورت کاربردی و عملی، علم حقوق را می‌آموزند. مضافاً آنکه، هدف ما در این دوره صرف درس خواندن و حضور در این مدرسه نیست  بلکه تولید فکری جدید و مهارتی خلاق می‌باشد لذا برنامه طوری طراحی شده است تا ایده‌هایی که در این دوره به ذهن دانشجویان و شرکت کنندگان خطور خواهد کرد، بتواند آغازی باشد برای پژوهش‌های بعدی آن‌ها. چه بسا، همین موضوعات در سالهای آتی به عنوان موضوع پایان نامه‌ها و مقالات علمی متعدد مطرح شود.

  پس از فراخوان به عمل آمده با دریافت سوابق و انگیزه نامه دانشجویان به ۵ نفر از بهترین آن‌ها بورسیه (ثبت نام رایگان در مدرسه تابستانی) اعطا شد.

هدف از طراحی ارائه شده آن بود تا کارگاه‌ها به صورت دیالوگ محور برگزار شود. به همین دلیل از قبل منابع معتبری توسط مدرسین کارگاه‌ها معرفی می‌شود که دانشجویان  می‌توانند در این زمینه‌ها مطالعه و تحقیق کنند و خود را  جهت مشارکت هرچه بیشتر و بهتر در کارگاه‌ها آماده سازند. لذا دانشجویان و شرکت کنندگان نقش مهمی در این کارگاه‌ها ایفا خواهند کرد و نظرات و ایده‌های آن‌ها بخشی از فرایند آموزش در این مدرسه تلقی می‌شود.

این مدرسه تابستانی به صورتی برنامه ریزی شده است که هر فرد ۳۶ ساعت آموزشی را در خلال این مدرسه تابستانی خواهد گذراند و در پایان دوره گواهینامه ای معتبر برای شرکت در کلاس‌ها و همچنین شرکت در شبیه سازی با قید ساعات گذراند شده از سوی  معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، دانشگاه مفید و فصلنامه مطالعات  بین المللی به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد؛ بی تردید این گواهینامه‌ها در آینده شغلی و سوابق علمی  دانشجویان تأثیر به سزایی دارند.
بازگشت           چاپ چاپ